Szanowni Państwo,
miło nam poinformować, iż ruszamy z naborem do Opieki Wytchnieniowej w edycji 2023.
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
- dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
- osobami niepełnosprawnymi posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573, z późn. zm.),
– poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.
Dzięki takiemu wsparciu opiekunowie na co dzień zaangażowani w opiekę nad osobą z niepełnosprawnością zyskują czas na odpoczynek, regenerację, czy załatwienie innych ważnych dla nich spraw. Program stwarza możliwość uzyskania zabezpieczenia opieki nad osobą z niepełnosprawnościami w czasie np. planowanej hospitalizacji, zabiegu, rehabilitacji opiekuna.
Co ważne, pozostawiamy Państwu możliwość wskazania osoby, która mogłaby realizować usługi opieki wytchnieniowej z zachowaniem poniższych warunków:
- posiada dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie: asystent osoby niepełnosprawnej, pielęgniarka lub innym zapewniającym realizację usługi opieki wytchnieniowej w zakresie adekwatnym do indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej (wynikające z Karty zgłoszenia do Programu) i/lub
- co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy/opieki osobom z niepełnosprawnościami np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie wolontariatu itp. Doświadczenie to powinno zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami.
Osoby chcące skorzystać z oferowanego wsparcia, prosimy o szczegółowe zapoznanie się z Programem, następnie dostarczenie kompletu wypełnionych i podpisanych dokumentów - osobiście w Punkcie Obsługi Klienta CUS ul. Przytorowa 22. Nabór prowadzony będzie w sposób ciągły, w ramach posiadanych środków finansowych.
Zgłoszenie nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem do uczestnictwa w Programie.
Uwaga!
W godzinach realizacji usług opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2268), inne usługi finansowane w ramach Funduszu Solidarnościowego lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, finansowane z innych źródeł.
Za realizację usługi opieki wytchnieniowej, uczestnik nie ponosi odpłatności.
W przypadku trudności ze złożeniem wniosku lub uzyskaniem informacji dotyczących Programu prosimy o kontakt: tel. 517 568 312, 52 398 47 65 prosząc z Koordynatorami indywidualnych planów usług społecznych - Paniami: Edytą Kłosowską i/lub Lucyną Bona. Kontakt mailowy: edyta.klosowska@cus.czersk.pl; lucyna.bona@cus.czersk.pl
Podstawą prawną Programu jest art. 7 ust. 5 oraz art. 13 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1787, z późn. zm.).
Gmina Czersk na realizację Programu otrzymała wsparcie finansowe w wysokości: 249 600 zł.